چهارمین نشست هم‌اندیشی دینی

چهارمین نشست هم‌اندیشی دینی

۲۸ صفر؛ همزمان با غروب آفتاب نبوت، چهارمین نشست هم‌اندیشی دینی با موضوع: توسل، شفاعت و استغاثه در کابل برگزار شد.

از دهه‌ی اخیر ماه صفر، رخداد غم‌انگیز رحلت پیامبرگرامی  اسلام(ص)،  شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی (ع) و ثامن الائمه امام علی بن موسی الرضا(ع) رُخ داد و این سه واقعه‌ی المناک و تکان دهنده باعث شد تا ماه صفر ماه اندوه برای مسلمانان باشد.

از سوی دیگر با رحلت پیامبرگرامی اسلام(ص)، ارتباط مستقیم اهالی زمین با خالق یکتا قطع و الطاف و رحمت خداوندی بر بندگانش از مجرای وحی و اجلال نزول جبرئیل امین پایان یافت، فقدان پیامبری که رأفت و رحمتش چون بحرِ بی‌پایان در امور زندگی مومنان بود، سبب شد تا منافقان از این فرصت برای نفاق دست بکار شوند، از این‌رو مجمع فرهنگی بقیة‌الله(عج) با مدیریت حجت‌الاسلام سید جعفرعادلی حسینی از چهار سال بدینسو نشست‌هایی زیر نام «هم‌اندیشی دینی» با مباحث توسل، شفاعت و استغاثه با  حضور محققین، نظریه پردازان حوزه‌علمیه و دانشگاهیان کابل برگزار می‌گردد و از این‌رو چهارمین نشست هم‌اندیشی دینی با موضوع: شفاعت، توسل و استغاثه قبل از ظهر امروز ، جمعه ۲۵ میزان ۱۳۹۹ خورشیدی، ا در کابل برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار، چهار نشست هم اندیشی دینی با موضوع: شفاعت، توسل و استغاثه با حضور اساتید و بزرگان حوزه و دانشگاه و حوزه، قبل از ظهر  امروز در منزل سید رضا احسانی یکتن از اعضای مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) واقع در غرب کابل برگزار گردید.

این مجلس با تلاویت چندی از کلام الله نور توسط سید ابوالقاسم جوادی عضو مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) آغاز گردید، سید محمد حسینی یکی دیگر از اعضای مجمع نامبرده با مرور به نشست‌های گذاشته و ابراز قدردانی از حضور شرکت کننده و اعضای مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) با مقدمه‌ی بحث توسل، شفاعت و استغاثه را آغاز نمود.

در ادامه مولوی دکتر نورالله کوثر استاد حوزه و دانشگاه با شرح آیه‌ی قرآن کریم: من ذالذی یشفع عنده الا باذنه….تعریف توسل و شفاعت را از دیدگاه منابع اهل سنت افزود: توسل و شفاعت: به معنای واسطه قرار دادن انبیا، امامان و صالحان به پیشگاه خداوند تبارک و تعالی است.

این عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان، اسلام را دین معتدل خوانده و افزود: اسلام دین معتدل است و یکی از ویژگی‌های دین مبین اسلام مخالف افراط و تفریط هست که امروز بنام اسلام  به اعتقادات مسلمانان لطمه زده‌اند.

دکتر کوثر شفاعت را تحت شروطی همه مذاهب قبول دارند که در بعضی مذاهب این شروط سهل و در بعضی هم سخت که در این رابطه به نظر مذهب اهل سنت تفصیلاً پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد علی جاوید مورخ و سابق صدر افغانستان نیز با ذکر نکاتی در پیدایش مذاهب اسلامی و در ادامه سخنان خود را با آیه‌ی قرآن کریم: من ذالذی یشفع عنده الا باذنه….ادامه داد.

این عالم دینی علاوه بر آیه‌ی ذکر شده و دیگر آیات را جواز شفاعت خوانده و تفصیلاً به موضوعات، توسل، شفاعت و استغاثه پرداخت و منشاء شفاعت جستن را از دوران رسالت پیامبران الهی، مخصوصاً پیامبرگرامی اسلام(ص) با ذکر مثال‌های قرآنی و تاریخی بیان داشت.

اولین کسی که دروازه های شفاعت را باز می کند رسول الله می باشد که بعد از پیامبر اکرم ائمه معصومین و شهدا و علما نیز می توانند شفاعت کنند.

صدر اعظم سابق افغانستان در پایان سخنرانی خود به اتحاد  و همبستگی امت اسلامی تأکید و افزود: پیامبر گرامی اسلام(ص) محور وحدت و رحمت برای جوامع اسلامی هست، در میان کشورهای اسلامی افغانستان الگوی این اندیشه هست و برماست که در محور آن حضرت از نعمت اتحاد، برادری و اخوت اسلامی بهره مند گردیم و در برابر توطئه‌های دشمنان اسلام هوشیار وبیداریم باشیم، اتحاد و همبستگی امت اسلامی  را  در عمل ثابت نمایم که در مسیر اهداف آن حضرت قرار گریم.

گفتنی است که این محفل با اجرای تواشیح گروه تواشیح و همخوانی مجمع فرهنگی بقیه الله(عج) در فضایل و رحلت پیامبرگرامی اسلام(ص) بر معنویت و شکوه نشست افزود.

سید نورآقا احسانی/ به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار / کابل / افغانستان

نظر دهید !!!

نظر شما برای “چهارمین نشست هم‌اندیشی دینی”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس