بیانیه‌ی رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) به مناسبت فرارسیدن ماه محرم

بیانیه‌ی رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) به مناسبت فرارسیدن ماه محرم

به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار، در پایان دعای ندبه صبح جمعه ۷ سنبله ۱۳۹۸ خورشیدی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم‌الحرام ۱۴۴۱ هجری قمری و برنامه‌های مجمع فرهنگی‌بقیةالله(عج) بحث وتبادل نظر صورت گرفت و در نهایت تصویب شد که دراین زمینه حجت‌الاسلام سید جعفرعادلی حسینی رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) بیانیه‌ی مطبوعاتی خویش را صادر نمایند، رئیس مجمع با ضدور بیانیه‌ای از اهل منبر و تبلیغ ایام سوگواری و مرثیه خوانان خواست که علاوه بر بیان حقایق از تاریخ خونین کربلا و قضایای سرنوشت ساز در جهان اسلام، مخصوصاً جامعه‌ی اسلامی افغانستان را در مجالس عزای حسینی ذکر نمایند.

متن کامل این بیانیه‌ای رئیس مجمع به شرح زیر است:

محرم ماهی است که در آن امام حسین(علیه‌السلام) و جمعی از یارانش به شهادت رسیده اند. در این ماه مردم کشورهای مختلف از جمله افغانستان به مناسبت این واقعه مراسم های عزاداری و سینه زنی برپا می کنند. از جمله مهم‌ترین روزها در ماه محرم می توان به روز تاسوعا که ویژه شهادت حضرت عباس (ع) می باشد و روز عاشورا اشاره کرد.

محرم یکی از باشکوه ترین مراسم های مذهبی در میان مسلمانان جهان خصوصاً افغانستانی‌ها می‌باشد. در ایام ماه محرم مردم با برگزاری محافل عزاداری ارادت خود را به امام حسین(علیه‌السلام) نشان می دهند.

مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) مقیم کابل، با عرض تسلیت و ارادت به ساحت مقدس سلاله پاک آن شهید مظلوم، حضرت بقیةالله‌الاعظم(ارواحنا فداه)، مبلغین، مداحان، فراشان و همه شیفتگان حضرت اباعبدالله‌الحسین(علیه‌السلام) و یارانش، انتظار دارد عزاداران و متدینین، محرم و عاشورای امسال را از بصیرت و فرهنگ و سلوک حسینی سرشار کنند و با حضور گسترده و مؤمنانه خود در مراسم سوگواری، عزت و اقتدار حسینی را آشکارتر سازند.

گاهاً افراد و مجموعه‌های از شیوه‌های عزاداری گرفته تا تعاملات فردی و جمعی برخی دوستان ناآگاه در هنگامه‌ای که جامعه دینی در معرض تهاجم است، مراسم متبرک عزاداری حسینی را مایه سوءاستفاده غرض‌ورزان و بی‌اعتقادان قرار می‌دهند؛ امید واریم که اهل منبر و تبلیغ در ایام سوگواری پیام امر به معروف و نهی از منکر امام حسین(علیه‌السلام) و نهضت ماندگار حسینی  که در مقام عالی‌ترین عامل احیای اسلام راستین قرار دارد به دور از تحریف حقایق تاریخ خونین کربلا و قضایای سرنوشت ساز در جهان اسلام، مخصوصاً جامعه‌ی اسلامی افغانستان را در مجالس عزای حسینی کوبنده بیان نمایند.

از سوی دیگر، محرم، فرصت بی نظیری برای تربیت جوانان است که در اختیار مبلغان و مداحان قرار داده شده؛ جوانان، بی‌تردید، در متن هدف‌گذاری‌ دشمنان برای نفوذ فرهنگی و اعتقادی هستند، اما به رغم همه‌ تلاش‌ها و طرح‌ها، خیل جوانان مؤمن، همچنان پیشتاز عرصه‌های علمی و عملی‌اند. حضور پرشور جوانان در مراسم سوگواری باید قدر دانسته شود و همراه با احترام و ترغیب با آنان رفتار شود.

همراهی همدلانه مبلغان، مداحان و سردسته‌های هیآت با جوانان عزیزِ عزادار، بویژه لازم و بایسته است در روح بخشیدن به نماز تجلی یابد. امام حسین(علیه‌السلام) و سایر شهدای کربلا شیفته عبادت بودند و با عمل، اهمیت نماز راستین و تعالی‌بخش را فریاد می‌کردند و نقل است وقتی ظهر عاشورا یکی از اصحاب، وقت نماز ظهر را به امام حسین(علیه‌السلام) یادآور شد، برای او دعا کرد و فرمود: «خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد!». شایسته است، به پیروی از آن امام همام، نماز ظهر برگزار شود و امام حسین(علیه‌السلام) یعنی نماد بی‌بدیل توحید و جلوه جمیل والاترین مرتبه امر به معروف و نهی از منکر،  و نماز ظهر عاشورا آن نفس مطمئنه یعنی اقامه ارزش‌ها و پاسداشت مقام ربّ و «یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعی‏ إِلی‏ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلی‏ فی‏ عِبادی، وَ ادْخُلی‏ جَنَّتی».

در اخیر یکبار دیگر عرض تسلیت خود را به مناسبت حلول ماه محرم به تمام مومنین شیفتگان پیامبر و خاندان طاهرینش(علیهم‌السلام) و عاشقان فکر حسینی عرضه داشته و امید وارم که بیش از گذشته، از ارزش های مکتب شهادت و نهضت امام حسین(علیه‌السلام) برای وضعیت کنونی و آینده خود الگو بگیریم.

با احترام

سید جعفرعادلی«حسینی»

شنبه ۱ محرم ۱۴۴۱ هجری قمری/ ۹ سنبله ۱۳۹۸ خورشیدی/ ۱۹ اگست ۲۰۱۹ میلادی

نظر دهید !!!

نظر شما برای “بیانیه‌ی رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) به مناسبت فرارسیدن ماه محرم”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس