مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) از روز مباهله در کابل تجلیل نمودند

مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) از روز مباهله در کابل تجلیل نمودند

به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار، در پایان دعای ندبه صبح جمعه ۷ سنبله ۱۳۹۸ خورشیدی بمناسبت ۲۴ ذی الحجه الحرام سالروز مباهله و نزول آیات تطهیر وولایت با حضور بزرگان، جوانان و نوجوانان اعضای مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) در منزل سید امان حسینی واقع غرب کابل برگزار شد.

این محفل که با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید آغاز و با دعای ندبه پایان و سپس حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جعفرعادلی حسینی رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) مقیم کابل راجع به واقعه مباهله، جریان حدیث کِسا و نزول آیات تطهیر و ولایت در صدر اسلام اشاره کرد و این حوادث را بعنوان یک واقعه تاریخی و حقانیت پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله)یاد کرد.

رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) افزود: رویداد مباهله از رویداد های مهم صدر اسلام است هنگامی که پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و اهل بیتش در یکسو و مسیحیان نجران در دیگرسو آماده مباهله یا نفرین طرف درغگو شدند که خداوند پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در این مرحله پیروز و در این صورت مباهله بزرگترین سند حقانیت آن حضرت است.

وی ادامه داد: باعث تأسف است که جریان بسیار مهم مباهله که دارای اهمیت زیادی است نه تنها در جامعه اسلامی بلکه در میان علاقمندان و پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) نیز ناشناخته مانده و مورد توجه قرار نمی‌گیرد و همین طور ماجرای حدیث کِساء، در قدیم‌ها یادم است که بزرگان همانند دعای کمیل و ندبه در طول هفته یکبار حدیث کساء را در منازل می‌خواند و خواندن آن را علاوه بر بُعد تاریخی‌أش باعث خیر و برکت  می‌دانستند.

همچنین رئیس سازمان جهاد فرهنگی تأکید نمودند که یاد بود از این گونه مناسبت‌ها، مخصوصاً بررسی حوادث واقع شده در این ایام را مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) سال‌های آینده باشکوه‌تر برگزار نمایند و باید درس‌هایی از حوادث روز مباهله و نزول آیات تطهیر و ولایت بگیریم و اینک متن بیانات رئیس مجمع فرهنگی بقیةالله(عج)  به مناسبت روز مباهله، حدیث کساء و نزول آیات تطهیر و ولایت حضور علاقمندان این مباحث تقدیم می‌گردد.

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم

و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّةالله فی الارضین و لعنةالله علی اعدائهم اجمعین؛ قال‌الله تعالی فی‌کتابه: فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَكُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَكُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْكَاذِبِینَ(۱) بنابراین، پس از فرارسیدن علم [وحی] به تو، هر کس درباره او [حضرت عیسی(ع)]، با تو به چالش برخیزد، به او بگو: بیایید تا فرزندانمان و فرزندانتان، و زنانمان و زنانتان، و جان‌هایمان و جان‌هایتان را فراخوانیم، آنگاه (به درگاه خداوند) زاری [تضرّع] کنیم تا لعنت خداوند را بر دروغگویان نهیم.

واقعه‌ی مباهله پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با مسیحیان نجران و ماجرای حدیث کساء و نزول آیات تطهیر و ولایت در صدر اسلام بعنوان یک واقعه تاریخی و حقانیت پیامبرگرامی اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است؛ اما باعث تأسف این است که جریان مهم مباهله و آل عبا که همان کساء هست و از اهمیت فراوانی برخور دار می‌باشد، نه تنها در جامعه اسلامی بلکه در میان علاقمندان و پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام)  نیز ناشناخته مانده و مورد توجه قرار نمی‌گیرد و همین طور ماجرای حدیث کِساء، در قدیم‌ها یادم است که بزرگان ما، آن را همانند دعای کمیل و ندبه در طول هفته یکبار در منازل شخصی و مراکز دینی می‌خواند و خواندن آن را علاوه بر بُعد تاریخی‌أش باعث خیر و برکت  می‌دانستند و باید از این گونه مناسبت‌ها، مخصوصاً بررسی حوادث واقع شده در این ایام را مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) سال‌های آینده باشکوه‌تر برگزار نمایند و باید درس‌هایی از حوادث روز مباهله و نزول آیات تطهیر و ولایت بگیریم.

مباهله پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با مسیحیان نجران و ماجرای حدیث کساء دلیل روشن برای حقانیّت پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و خاندان آن حضرت است.

جریان مباهله پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با نماینده گان ساکنان نجران(منطقه مسیحی‌نشین حجاز در عصر پیامبر) یکی از وقایع مشهور تاریخ اسلام است؛ پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هم‎زمان با مکاتبه با سران حکومت‌های جهان و مراکز مذهبی، نامه‌ای به اسقف نجران نوشت و در آن نامه از ساکنان نجران خواست که اسلام را بپذیرند. مسیحیان تصمیم گرفتند که گروهی را به نمایندگی از خود به مدینه بفرستند تا با پیامبر سخن بگویند و سخنان او را بررسی کنند.

هیأت نجران که شامل بیش از ده نفر از بزرگان آنان بود، به ریاست و سرپرستی سه نفر به نام‌های عاقب، سید و ابوحارثه به مدینه آمدند. هیأت نمایندگان در مسجد مدینه با پیامبر اسلام گفتگو کردند. پس از اصرار دو طرف بر حقانیت عقاید خود، تصمیم بر این شد که مسئله از راه مباهله خاتمه یابد، از این رو قرار شد که فردای آن روز، همگی خارج از شهر مدینه، در دامنۀ صحرا برای مباهله آماده شوند.

هر یک از دو طرف با افراد خود به محل مباهله رفتند؛ مسیحیان وقتی دیدند که محمد(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با عزیزترین کسانش یعنی علی، فاطمه، حسن و حسین(علیهم‌السلام) می‌خواهد آن‌ها را به چالش بکشد مطمئن شدند که محمد اگر به خودش مطمئن نبود جان خانواده‌اش را به خطر نمی‌انداخت؛ پس از مباهله کناره گرفتند.

علامه طباطبائی ره در مورد آیه مباهله می گوید: رسول خدا در مقام امتثال این فرمان از «انفسنا» به غیر از علی(علیه‌السلام) و از «نسائنا» بجز فاطمه(سلام ‌الله ‌علیها) و از «ابنائنا» بجز حسنین(علیهم‌السلام) را نیاورد، معلوم می‌شود برای کلمه اول به جز علی(علیه‌السلام) و برای کلمه دوم به جز فاطمه(سلام ‌الله ‌علیها) و از سوم بجز حسنین(علیهم‌السلام) مصداق نیافت و کانه منظور از «ابناء» و «نساء» و «انفس» همان اهل بیت رسول خدا بوده، همچنان ‌که در بعضی روایات به این معنا تصریح شده، بعد از آن که رسول خدا نام‌بردگان را با خود آورد عرضه داشت: «بارالها اینان‌اند اهل بیت من»، چون این عبارت می‌فهماند پروردگارا من به‌جز اینان کسی را نیافتم تا برای مباهله دعوت کنم.(۲)

نظر علامه طبابطائی ره را برخی از نقل های جریان مباهله که به نزول آیه تطهیر در آن روز نیز اشاره کرده اند، تایید می کند. به عنوان نمونه شیخ عباس قمی در وقایع الایام می گوید: «روز ۲۴ ذی الحجه بنابر اشهر، روزیست است که مباهله کرد رسول خدا صلی الله علیه و آله با نصارى (نجران) و پیش از آن که خواست مباهله کند، عبا بر دوش مبارک گرفت و حضرات امیرالمومنین، فاطمه و امام حسن و امام حسین(علیهم السلام) را داخل در زیر عبا نمود و گفت: پروردگارا! هر پیغمبرى را، اهل بیتى بوده است که مخصوصترین خلق خدا بوده اند به او، خداوندا اینها اهل بیت منند. پس از ایشان برطرف کن شک و گناه را و پاک کن ایشان را پاک کردنى. پس جبرئیل نازل شد و آیه تطهیر در شأن ایشان آورد. پس حضرت رسول(صلی الله علیه‌وآله) این چهار بزرگوار را بیرون برد از براى مباهله.»(۳) از ام سلمه نقل کرده‌اند که در همان روز رسول خدا همان چهارتن همراهان خود را در زیر عبای موئی و مشکین رنگ خود گردآورد و این آیه را تلاوت نمود: «إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً» و شرح این جریان که در منابع متعدد شیعه و سنی آمده به همراه آیه، علاوه بر آنکه نشان حقانیت و درستی دعوت پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است، مشخص کننده مصادیق تعبیر اهل بیت(علیهم‌السلام) در آیه تطهیر و همچنین جایگاه رفیع امام علی(علیه السلام) -به عنوان مصداق تعبیر انفسنا در این آیه – است.
بنا بر این ۲۴ ذی‌الحجّه نه تنها روز مباهله و روز نزول آیه «تطهیر» بر قلب مبارک پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است بلکه در این روز حضرت امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) در حال رکوع انگشترى خود را به سائل داد و آیه «اِنَّما وَلِیُّکُمُ اللّهُ..» در شان ایشان بر قلب نازنین پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) نازل گردید.

و در بعضی از روایات آمده که اسقف اعظم گفت: «من صورت‌هایی را می‌نگرم که اگر از خدا بخواهند کوه را از جا برکند چنین خواهد شد! پس مباهله نکنید که هلاک خواهید شد»!

همین مضمون با تفاوت‌هایی که به اصل قضیه ضرر نمی‌زند، در بسیاری از تفاسیر دیگر نیز آمده است، مانند تفسیر فخر رازی (جلد ۸، صفحه ۱۰) و قرطبی (جلد ۲، صفحه ۱۳۴۶) و روح البیان (جلد ۲، صفحه ۴۴) و روح المعانی (جلد ۳، صفحه ۱۸۸) و بحر المحیط (جلد ۲، صفحه ۴۷۲) تفسیر بیضاوی (ذیل آیه مورد بحث) و تفاسیر دیگر.

سخنی در باره‌ی ماجرای حدیث کساء

حدیث شریف کسا، روایتی است از عظمت پنج‌تن آل عبا، روایتی جالب و جاذب از پنج بزرگواری که محور عالم هستی هستند؛ فاطمه و پدرش و شوهرش و فرزندانش(سلام‌الله‌علیهم اجمعین) و حدیث کِساء، حدیثی در فضیلت پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله)، امام علی(علیه‌السلام)، فاطمه(سلام‌الله‌علیها)، امام حسن(علیه‌السلام) و امام حسین(علیه‌السلام) است.

واقعه حدیث کِساء در خانه ام سلمه، روی داد؛ پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هنگام نزول آیه تطهیر، خود و خاندان خویش را با پارچه‌ای پشمین(کِساء) پوشانید و پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در خانه همسرش، امّ سلمه قرار است پیام مهمی از سوی خداوند درباره چند تن از نزدیکان خود دریافت کند.

لذا به همسرش تأکید می‌کند که به هیچ‌کس اجازه ورود ندهد. از سوی دیگر، در همین روز، فاطمه(سلام‌الله‌علیها)، دختر پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) تصمیم می‌گیرد برای پدر غذای مناسبی به نام عصیده(حلوا)(۴) تهیه کند؛ او این غذا را در دیگ کوچک سنگی فراهم می‌کند و آن را روی طبقی گذاشته، برای پدر می‌آورد. امّ سلمه می‌گوید: «من نتوانستم مانع ورود فاطمه شوم».  پیامبراسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) به دخترش فرمود: «برو و همسر و دو فرزندت را هم بیاور». فاطمه(سلام‌علیها) بی‌درنگ به منزل بازگشت و همراه همسر و دو فرزندش ـ که در آن‌وقت، خردسال بودند ـ به خانه پدر وارد شد. ام سلمه با اشاره رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) برخاست و در کناری مشغول نماز شد.

رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با امام علی(علیه‌السلام) و فاطمه(سلام‌الله‌علیها) و دو فرزندش امام حسن(علیه‌السلام) و امام حسین(علیه‌السلام)، کنار سفره فاطمه(سلام‌الله‌علیها) نشستند؛ پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) کسای خیبری(عبایی از بافته‌های مردم منطقه خیبر) را بر سر داماد و دختر و فرزندانش می‌کشد و با دست راست به آسمان اشاره می‌کند و می‌فرماید: «خدایا! اینان اهل بیت(علیهم‌السلام) من هستند. پس هرگونه پلیدی را از آنها دور کن و کاملاً پاکشان گردان!»؛ آن‌گاه جبرئیل امین، نازل شد و آیه تطهیر را خواند: إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّـهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا(۵)…خدا فقط مى‌خواهد آلودگى را از شما خاندان [پيامبر ]بزدايد و شما را پاك و پاكيزه گرداند. امّ سلمه جلو آمد و عرض کرد: آیا من در شمار اهل بیت نیستم؟ پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: تو در راه خیر و نیکی هستی، تو از همسران پیامبر خدایی.(۶)

علامه حلی می‌گوید: نازل شدن آیه تطهیر در خانه ام سلمه از مطالبی است که امت اسلام بر آن اجماع دارد و به‌صورت متواتر از ائمه(علیهم‌السلام) و بسیاری از اصحاب نقل شده است.(۷)

ابن حجر می‌گوید این آیه در خانه‌ ام سلمه نازل شده است.(۸) اصحاب حدیث، روایت کرده‌اند که درباره این آیه از عمر سؤال شد و او گفت: «دربارۀ آن، از عایشه سؤال کنید» و عایشه در پاسخ گفت : «این آیه در خانه خواهرم امّ سلمه نازل شده است. پس درباره آن، از او بپرسید که در زمینه این آیه، از من آگاه‌تر است».(۹)

سیوطی در «دُرُّ المنثور» از ابن مردویه نقل می‌کند که ام سلمه گفت: آیه «انما یرید الله…» در خانه من نازل شد.(۱۰)

بنا بر این تا کنون جمع زیادی از دانشمندان مسلمان کتاب و رساله‌های مستقلی درباره اسناد حدیث کساء و  نیز ده‌ها تن از شعرای نام‌دار عرب و عجم حدیث کساء را به نظم درآورده‌اند و به اثبات اعتبار آن پرداخته‌اند.

پی‌نوشت:

۱٫ آیه(مباهله)۶۱ ، سوره آل عمران.

۲٫ المیزان فى تفسیر القرآن، ج‌۳، ص۲۳۷ .

۳٫ وقایع الایام شیخ عباس قمی، وقایع ۲۴ ذی الحجه.

۴٫ غذایی که با آرد و روغن، درست می‌شود. لسان العرب: ج۳، ص ۲۹۱ .

۵٫ سوره احزاب، آیه ۳۳ .

۶٫ ری‌شهری، اهل بیت(علیه‌السلام) در قرآن و حدیث، ۱۳۷۹ش، ج۱، ص۳۸ .

۷٫ علامه حلی، نهج الحق، ۱۹۸۲م، ص ۱۷۴ .

۸٫ ابن حجر، صواعق المحرقه، ۱۳۸۵ق، ص ۱۴۴ .

۹٫ مفید، الفصول المختارة، ۱۳۷۷ش، ص۱۲۲ .

۱۰٫ سیوطی، الدر المنثور، ۱۴۲۱ق، ج۵، ص۳۷۶ .

خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار/ گزارش از سید رضا احسانی

نظر دهید !!!

نظر شما برای “مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) از روز مباهله در کابل تجلیل نمودند”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس