سومین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی

سومین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی

امسال نیز همچون سال‌های گذشته مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) توفیق برگزاری «سومین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی» را در کابل یافتند و این گفتمان شامل قرائت آیات کلام نوربخش الهی، سخنرانی علما و فرهیختگان شیعه و سنی، همخوانی و تک خوانی به مناسبت تجلیل از عیدالله اکبر و بزرگداشت از غدیر صورت گرفت.
به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار، سومین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی پس از دعای ندبه صبح جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ خورشیدی بصورت دوره‌ی این بار محفل غدیر در بیت سپهسالار جهار و مقاومت، ستر جنرال فقید سید حسین انوری با حضور شخصیت‌های علمی، سیاسی، اساتید حوزه و دانشگاه، جوانان و اقشار مختلف برگزار وسخنرانان پیرامون غدیر با ذکر آیات و روایات مشترک در منابع مذاهب اسلامی به اعمال و فضائل این روز پرداختند.

این مراسم با گردانندگی سید محمد حسینی همراه و با تلاوت آیات نوربخش الهی توسط سید نورآقا احسانی از اعضای مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) ساعت ۷ صبح آغاز و ساعت ۹ قبل از ظهر با دعائیه حجت‌الاسلام سید حسن فاضل زاده پایان یافت.

سید ابوالفضل احسانی عضو کوچک مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) با مولودی زیبا، شور و شوق عیدانه را به این محفل افزود.

مولوی، دکتر نورالله کوثر؛ استاد دانشگاه و عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان در آغاز سخنان خود با محوریت امام علی(ع) آغاز و آن حضرت را برای مسلمانان نقطه‌ی وصل و محور اصلی بین تمام مذاهب اسلامی خواند و گفت: حضرت علی(کرم‌الله‌وجهه) در تاریخ اسلام نقطه وصل میان تمامی مسلمانان است.

وی افزود: هیچ فرد از اهل سنت واقعی و حتی خوارج هم نمی‌توانند حضرت علی(رض) را نفی کند، نه تنها شخصیت حضرت علی(ک) را بلکه ولایت، جانشینی، اهل بیت بودن و کسی که از درخت نبوت ریشه گرفته و او یگانه شخصیتی که بعد از پیامبراسلام(ص) مطرح بوده نادیده گرفته شود، حضرت علی(ک) تربیت یافته حضرت پیامبراسلام(ص) و نزدیک ترین فرد به رسول خدا(ص) می‌باشد و در اسلام جایگاه او نفی نا پذیر است.

دکتر کوثر اضافه نمود: ما اهل سنت به کودکان مان از همان اوایل کودکی محبت و طریقت محبت، ولایت حضرت علی(ک)  را به آن‌ها می‌آموزانیم و محبت اهل‌بیت(رض) جزو ایمان ماست.

این عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان گفت: حدیث من کنت مولاه فعلی مولا در اکثریت کتب معتبر روایی اهل سنت آمده و در تاریخ  روایی تمام اهل سنت به این حدیث ایمان و عقیده دارند که پیامبر گرامی اسلام(ص) در منطقه­ی شمال مکه بنام غدیر خم این سخن را فرموده است.

به گفته‌ی مولوی کوثر: حضرت علی(ک) در عقیده اهل سنت کسی است که بیشتر از همه در اخلاق، رفتار، کردار و عمل‌کرد خود را از پیامبراسلام(ص) گرفته و او نزدیک ترین فرد به پیامبر(ص) است که خود آن حضرت پیشنهاد ازدواج با دخترش را به وی نمودند؛  بنابراین اهل سنت به ولایت، امامت و امیر المومنین بودن حضرت علی(ک) هیچ شکی ندارد و دشمنی با علی(ع) را دشمنی با خداوند می‌داند و حتی خوارج که افراطی ترین قشر هستند، آن‌ها نیز به حقانیت علی(ک) و جانشینی بودنش اعتقاد و ایمان داشتند و همین طور رؤسای تمام مذاهب اسلامی؛ چنان که امام شافعی گفته است: ان کان رفضاً حب آل‌محمد فلیشهد الثقلان انی رافضی؛ یعنی اگر علاقه و محبت آل‌بیت محمد(ص) رفض است پس آدمیان و پریان گواه باشند که من رافضی هستم؛ منم در این جمع می‌گویم، اگر قرار باشد مرا کسی شیعه علی(ک) بگوید من به این شیعه بودن و پیرو بودن حضرت علی(ک) افتخار می‌کنم.

در ادامه برنامه سومین گفتمان؛ پیمان برادری و تعهد دینی با اجرای گروه  تواشیح مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) به محفل عطر معنویت افزود.

سخنران دیگر این محفل یادگار سپهسالار جهاد، جنرال سید خلیل الله انوری عضو مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) بود؛ آقای انوری با یاد آوری و تأکید بر ابعاد سخنان دکتر نوالله کوثر افزود: اگر ما پیرو راه مولی‌الموحدین امیرالمومنین علی(ع) می بودیم، در این زمان کمتر به فساد های اخلاقی، معضلات و مشکلات اجتماعی و سیاسی مواجه بودیم، اگر ما سیره و روش زندگی پیامبر(ص) و یا هر یک از اهل بیت(ع) را معیار و سرمشق زندگانی مان قرار می‌دادیم و از آن‌ها پیروی می‌نمودیم و از دستورات شرع و دین مقدس اسلام اطاعت می‌نمودیم که خداوند از طریق پیامبرش طی ۲۳ سال به ما اعطا کرد، قطعاً به زندگی بهتر از امروز در جوامع اسلامی مخصوصاً در افغانستان دست می‌یافتم و خوش‌بخت بودیم.

رهبر حزب حرکت اسلامی مردم افغانستان افزود: اخوت و همبستگی امت اسلامی در این شرایط حساس در جوامع اسلامی مخصوصاً در کشور ما افغانستان میان پیروان مذاهب اسلامی یک ضرورت مبرم است و چنانچه آیت‌الله‌العظمی سیستانی مرجع عالی‌قدر تشیع در پیامی که سال‎های اوج تنش و نزاع مذهبی در عراق به همایش علمای شیعه و سنی فرستاده بود گفت: همانگونه که قبلا هم گفته‌ام می‌گویم نگویید «برادران ما اهل سنت» بلکه بگویید «جان ما اهل سنت» و این مرجع شیعه در جایی دیگر گفته بود، من همگان را دوست دارم و دین همان محبت است و متعجبم که چگونه دشمنان می‌توانند بین مذاهب اسلامی تفرقه ایجاد کنند.

پس از شعری که توسط مداح اهل‌بیت(ع) سید ابوالقاسم جوادی عضو مجمع فرهنگی‌بقیةالله(عج) خوانده شد؛ حجت‌الاسلام سید سید  حسن فاضل زاده عضو شواری اخوت اسلامی در بخش اول سخنرانی خود قرازهای از سخنان پیامبرگرامی اسلام(ص) را شرح داده و افزود: علامه امینی در کتاب وزین الغدیر، سند حدیث غدیر را از ۱۲۰ صحابی جلیل القدر و ۸۴ تن از تابعین و ۳۶۰ نفر از قرن دوم تا چهاردهم  نقل کرده و این حدیث در کتب روایی شیعه و سنی متفق علیه است.

رئیس مجتمع خاتم‌الانبیا(ص) گفت: در غدیر یک حدیث کوتاه نه، بلکه یک خطبه طولانی توسط پیامبرگرامی اسلام(ص) خوانده شد که آن خطبه دارای ۱۱ فراز هست که من بخاطر کمی وقت به هرکدام به اختصار می‌پردازم:

در بند اول؛ این خطبه حمد و ثنای پرودگار، طولانی تر از دیگر فرازهاست و این اهمیت سخنان پیامبر(ص) را می رساند.

بند دوم؛ تبلیغ پیامبر(ص) است که در حدیثی آمده پیامبر(ص) به جبرئیل می‌فرماید نمی شود که این وظیفه و تکلیف را از دوش من بردارید و جبرئیل به آن حضرت حمایت خداوند را اعلان می‌کند.

بند سوم؛ این خطبه دلالت بر ولایت حضرت علی(ع) دارد.

بند چهارم؛ رسول‌خدا(ص) حضرت علی(ع) را از جای‌شان بلند کرده و به مردم می‌گوید« این علی است، وصی،جانشین و پیشوا و امیر مومنان امت من.

بند پنجم؛ خطبه غدیر تاکید بر توجه امت به امامت می‌کند.

بند ششم؛ این خطبه پیامبر اکرم(ص) اشاره به کارشکنی کفار می‌کند.

بندهای هفتم و هشتم اشاره به وجود حضرت مهدی(عج) دارد.

بند نهم؛ موضوع بیعت است ک پیامبر(ص) به مردم خطاب می‌کند تا با علی(ع) بیعت کند، زیرا این علی(ع) است که بعد از ایشان مردم را راهنمایی می‌کند.

بنددهم؛ در مورد حلال و حرام الهی و مناسک حج است.

بند یازدهم؛ در قسمت پایان این خطبه، پیامبراسلام(ص) رسماً از کسانی که در خم غدیر جمع شده بودند از آن‌ها اقرار و بعیت می‌گیردکه همه به گفته‌های پیامبراسلام(ص) عمل‌کنند.

در پایان محفل این عالم دین حدیث غدیر را عامل وحدت، یک‌پارچکی امت اسلامی و یک دل شدن بین پیروان مذاهب اسلامی خواند و بر عمل نمودن به دستورات پیامبراسلام(ص) تأکیید نمودند.

گفتنی است که غدیر به عنوان نقطه زرین در تاریخ اسلام باید زنده نگه‌داشته شود و نادیده گرفتن سیره و رویش بزرگان دینی مان دلیل تمامی بد بختی‌های ماست، از این‌رو مجمع فرهنگی بقیةالله(عج) مناسبت‌های دینی و ارزشی را در حد توان امکانت خویش برپا می‌دارند و سومین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی در جلسه‌ی هفتگی خویش که در بیت فقید سید حسین انوری برگزار گردیده بود، سخنرانان با زنده نگه داشتن فرهنگ غدیر، تأکیید نمودند که این گونه محافل باعث می‌شود تا مسلمانان به اصل خود که همان اخوت و برادری است برگردند و بدین جهت عظمت و اقتدار خود را دوباره به دست آورند.

خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار/ گزارش از سید نور آقا احسانی

نظر دهید !!!

نظر شما برای “سومین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس