قبولی اعمال، پذیرش ولایت امیرالمومنین(علیه‌السلام) است

قبولی اعمال، پذیرش ولایت امیرالمومنین(علیه‌السلام) است


به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصرانتظار، همزمان با شب بیست و سوم ماه مبارك رمضان آیین های احیای سومین شب از لیالی پرفیض قدر در نقاط مختلف کابل، شب بیست و سوم  تا سحرگاه با حضور  علما، محصلین و اقشار مختلف مردم روزه دار در حسینیه بقةالله(عج) واقع سرکاریز غرب کابل برگزار شد.

در این آیین ها مردم روزه دار با برسرگذاشتن قرآن و خواندن دعای جوشن كبیر و قرائت قرآن به درگاه خدا راز و نیاز كردند؛ سخنرانان این آیین ها بر اهمیت شب قدر و شب بیست و سوم ماه مبارك رمضان همانند شب های نوزدهم و بیست و یكم تاكید كردند.

به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصر انتظار  همزمان با لیالی پرفیض شب‌های قدر در محفلی که اجرای برنامه‌ها‌ی آن  با گردانندگی سید محمد حسینی عضو مجمع فرهنگی بقیه الله(عج) همراه بود، ابتدا قرائت آیات کلام الله مجید توسط سید ابوالقاسم جوادی آغاز و در ادامه‌ی مجری محفل سید محمد حسینی نکاتی را در فضایل شب‌های قدر بیان نمود.

حجت‌الاسلام سید هاشم محسنی با اشاره به چگونگی قبولی اعمال گفت: ما در زندگی مان دغدغه‌ی صحبت اعمال را داریم و با استفاده از فرمایشات پیامبرگرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) مبنای اسلام بر قبولی اعمال توجه شده و نه برکثرت اعمال.

این عالم دین، با بیان اینکه قبولی عمل از خود عمل مهمتر است و جهت پذیرفتن اعمال انسان در پیشگاه خداوند ۵ شرط را با استفاده از روایات اسلامی ذکر نموده و تصریح کرد: حضرت ابراهیم(ع) وقتی خانه خدا را در مکه ساخت ۵ دعا کرد که اولین دعای او این بود که خدایا از ما قبول کن بنابر این مغرور به پرعملی نشویم؛ اعتقاد اولین شرط از شروط قبولی اعمال است.

وی افزود: در مورد مسجدسازی نیز در درجه اول فرد باید خدا و روز قیامت را قبول داشته باشد؛ اهل نماز و زکات باشد و فقط از خداوند بترسد.در روایات بیان شده مهمترین شرط برای قبولی اعمال، پذیرش ولایت ائمه(ع) است و این ولایت جزء ارکان دین است.

محسنی با بیان اینکه دومین شرط، اقتصادی است اظهار کرد: اگر کسی حتی به اندازه‌ی نخ دکمه‌ی لباسش از مال غصبی و پول شبهه آمیز باشد در عبادتش اشکال دارد و همین طور  در روایت است که اگر کسی به مکه برود و ذره‌ای مال حرام در اموال او باشد لبیک او پذیرفته نیست و باید خمس و زکات خود را بپردازد. خمس سهم امام و سادات است اما متاسفانه خیلی از متدینین ما هم به آن توجه ندارند.

وی شرط اخلاقی را از دیگر شروط برشمرد و تصریح کرد: قرآن سخن کریمانه با والدین را مورد تاکید قرار داده است و در روایت بیان شده که اگر کسی با وجود اینکه والدینش اشتباه هم داشته باشند با آنان تند برخورد کند نمازش قبول نیست و اگر زنی شوهرش را خشمگین کند و همین طور برعکس نماز آن روز او قبول نیست.

سخنران دیگر این محفل حجت‌الاسلام دکتر محمد حسین جعفری قندوزی سخنگوی شورای علمای شیعه افغانستان با تأکید بر اینکه؛ ولایت یکی از ارکان اصلی و آموزه های اساسی دین مبین اسلام بلکه به تعبیر دقیق تر، اصلی ترین و اساسی ترین آموزه‌ی آن است گفت: ولايتي كه در اسلام و قرآن مطرح است، بسيار عميق‏ تر و دقيق‏ تر از معناي لغوي آن است و به اين بيان كه از نوع اضافه متوافقة الطرفين نيست تا اگر خدا به كسي نزديك بود، او هم به همان اندازه به خدا نزديك باشد؛ زيرا چنين روابط طرفيني تنها در اضافه‏ هاي اعتباري وجود دارد، نه در اضافه‏ هاي واقعي قرآني، كه از نوع اضافه اشراقي است؛ يعني وقتي در اثر ايمان وعبادت و تقوا، دل بنده مؤمن متقي به نور ايمان روشن شد، آنگاه ذات اقدس الهي بر دل مؤمن متقي تجلي مي‏كند. در پرتو تجلي و اشراق درون، انسان مؤمن تحت ولايت الهي درآمده و به قرب او مي‏رسد؛ قرب الهي مراتب دارد و هر كس مي‏تواند بر اساس ايمان وتقوايي كه كسب مي‏كند، به مرتبه يا مراتبي دست يابد و وليّ خدا شود. وليّ اعظم خداوند كسي است كه بيش‏ترين نزديكي را با خدا دارد و خدا بيش‏ترين انعكاس را در وجود او يافته است. او نماياننده و نماينده خداوند است؛ نماياننده يعني كسي كه آينه‏وار اوصاف ديگري را بازتاب مي‏دهد و نماينده يعني كسي كه مأموريتي دارد.

معاون اول شورای اخوت اسلامی بابیان اهمیت ولایت افزود:  هر چند قرآن براي غير خدا يعني مؤمنان راستين و به ويژه اولياي خاص الهي، نوعي ولايت محدود يا مطلقه (بنابر سعه وجودي اوليا) در عالم تكوين و تشريع اثبات مي‏كند، ولي

در آيات زيادي تصريح كرده كه ولايت با همه اقسام و ابعادش، بالاصالة و بالاستقلال از آن ِ ذات اقدس اله كه خالق و موجود جهان هستي و جهانيان است، مي‏باشد.

این استاد حوزه علمیه در مورد اهميت بحث ولايت با ذکر آيات و روايات متواتر گفت: در اين بحث براي اثبات ولايت اهل بيت(ع) آنچه که از آيات و روايات استفاده می‌شود، مخصوصاً تعداد از آیات، ولايت اميرالمؤمنين(ع) را اثبات مي‌كنند، در این فرصت کوتاه سعی می‌کنم، آیات و رواياتی را که به طور واضح و روشن توضيح دهم که دلايل اثبات ولايت، اميرالمؤمنين و اهل بيت(عليهم السلام) بیان گردیده است.

گفتنی است، مراسم احیای سومین شب از لیالی قدر مجمع فرهنگی‌بقیةالله(عج) مقیم کابل چون سال‌های گذشته در حسینیه بقیةالله(عج) با حضور عاشقان به خاندان عصمت و طهارت(ع) محبان و دلداده اهل‌البیت(ع) در آخرین شب قدر با قرائت جوشن کبیر و گذاشتن قرآن به سر و توسل به چهارده معصوم(ع) از خداوند متعال طلب مغفرت کردند و با بجا آوردن اعمال این شب از برکات آن بهره‌مند شدند.

سید نورآقا احسانی/ خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصر انتظار /  کابل

نظر دهید !!!

نظر شما برای “قبولی اعمال، پذیرش ولایت امیرالمومنین(علیه‌السلام) است”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس