زندگی نامه حضرت زهرا(س)

زندگی نامه حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز ۲۰ جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد. اکثر مفسران شیعی و عده‌ای از مفسران بزرگ اهل تسنن نظیر فخر رازی، آیه آغازین سوره کوثر را به فاطمه(س) تطبیق نموده‌اند و او را خیر کثیر و باعث بقا و گسترش نسل و ذریه پیامبر اکرم(ص) ذکر نموده‌اند. شایان ذکر است که آیه انتهایی این سوره نیز قرینه خوبی براین مدعاست که در آن خداوند به پیامبر خطاب می‌کند و می‌فرماید همانا دشمن تو ابتر و بدون نسل است.
سراسر زندگانی صدیقه طاهره(س)، مملو از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی و فاطمه زهرا(س) سيدة زنهاي دنيا و آخرت است و حضرت زهرا(س) یگانه دخت و یادگار رسول خدا(ص)می باشد که در تاریخ جهان اسلام از منزلت و جایگاهی بس مهم بر خوردارند. آن حضرت در نزد پدرش پیامبر خدا(ص) بسیار عزت و احترام داشت. هنگامی که حضرت فاطمه(س) از حضرت خدیجه ، بانوی بزرگ اسلام متولد شدند، بانوان بزرگ و والا مقام از سوی پروردگار ماموریت یافتند تا حضرت خدیجه(س) را یاری نمایند. حضرت زهرا(س) عالمه و دارای مصحفی بوده و او در بهشت نيز مقامی بس والا و ارجمند دارد؛ چنانکه وقتی به ایشان لقب «ام ابیها» داده شد، مقامش بیشتر روشن شد. حضرت زهرا(س) در تمام عرصه های زندگی، به ویژه از لحاظ عفت و پاکدامنی، همسر داری و حمایت از ولایت، سرمشق و الگویی شایسته برای بانوان مسلمان محسوب می‌شوند .
آن حضرت در جریان «مباهله»، پیامبر اسلام(ص) را همراهی کردند که آیه‌ی تطهیر وآیه‌ی مباهله در همین رابطه نازل گردید. با وفات پیامبر اکرم(ص)، فاطمه(س) غرق در سوگ و ماتم شد. از یک طرف نه تنها پدر او بلکه آخرین فرستاده خداوند و ممتازترین مخلوق او، از میان بندگان به سوی خداوند، بار سفر بسته بود. هم او که در وجود خویش برترین مکارم اخلاقی را جمع نموده و با وصف صاحب خلق عظیم، توسط خداوند ستوده شده بود. هم او که با وفاتش باب وحی تشریعی بسته شد؛ او هیچگاه غم و اندوه خویش را کتمان نمی‌نمود. گاه بر مزار پیامبر(ص)حاضر می‌شد و به سوگواری می‌پرداخت و گاه تربت شهیدان احد و مزار حمزه عموی پیامبراسلام(ص)را برمی‌گزید و درد دل خویش را در آنجا بازگو می‌نمود. حتی آن هنگام که زنان مدینه علت غم و اندوه او را جویا شدند، در جواب آنان صراحتاً اعلام نمود که محزون فقدان رسول خدا(ص) و مغموم غصب حق وصی اوست.
آن بانوی اطهر، پس از مجاهدت های فراوان و حمایت مستمر از مقام ولایت امیرالمومنین(ع)، بین نماز مغرب و عشاء در شهر مدینه منوره و در خانه ی محقر حضرت علی(ع) در ۱۸ سالگی بتاريخ ۱۳ جمادی الاول و یا ۳ جمادي الثاني سال ۱۱ هجري قمری به شهادت رسید. دو پسر بنام های حسن و حسین(ع) و دو دختر بنام های زينب و ام كلثوم(س) و يك فرزند سقط شده به نام محسن از آن حضرت بود. در منابع زیادی آمده كه آن بانوی بزرگوار اسلام وصيت مؤكد به حضرت علی(ع) كرد كه او را شب غسل دهد و كفن و دفن كند و بدین جهت مرقد شریفش از دید مردم مخفی مانده است.
برگرفته از کتاب ۱۰۱ داستان از زندگی معصومین (ع)- سید جعفر عادلی حسینی

نظر دهید !!!

نظر شما برای “زندگی نامه حضرت زهرا(س)”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس