احسان به والدین بعد از امر عبادت

احسان به والدین بعد از امر عبادت

به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصر انتظار، به مناسبت درگذشت بی بی کربلایی احمدی صبیۀ حجت­الاسلام مرحوم کربلایی سید محمد سرور و همسر مرحوم حاج سید لعل شاه احمدی  بعد از ظهر جمعه ۸  اسد ۱۴۰۰ خورشیدی از سوی خانواده احمدی، ثاقب و سایر بستگان مرحومه، در مسجد جامع مدرسه محمدیه(آیت الله العظمی شهید سید محمد سرور واعظ) واقع تپه سلام کارته سخی  برگزار گردید، در پایان مراسم فاتحه، خطیب محفل حجت­الاسلام والمسلمین دکتر محمد حسین جعفری قندوزی پیرامون احسان به والدین و خدمات سید احمدشاه خان هاشمی و حجت­الاسلام کربلایی سید محمد سرور سخنرانی نمودند.

معاون اول شورای اخوت اسلامی با ذکر آیات و روایات پیامبرگرامی اسلام(ص) و اهل­بیت آن حضرت در پیوند با احسان به والدین، وی احسان به پدر و مادر را بعد از پرستش خداوند خوانده و افزود: در تعدادی از آیات شریف قرآن کریم احترام به والدین بعد از امر به عبادت آمده و نیز نیکی به پدر و مادر، وظیفه‌ای اخلاقی است که در واجب بودن شکر مُنعم ریشه دارد. اهمیّت سپاسگزاری از پدر و مادر، چنان است که خداوند پس از امر به شکرگزاری از خود، شکر پدر و مادر را آورده و فرزند حتی پس از آنکه پدر و مادرش از دنیا می‌روند، همچنان وظیفه‌ای اخلاقی دارد که او باید برای آنان نماز بگزارد و از خداوند برایشان درخواست رحمت و مغفرت کند.

این عالم دین تأکید نمود: اهمّیت این موضوع تا آنجاست که هم قرآن و هم روایات، توصیه می­کنند که اگر پدر و مادر کافر هم باشند، رعایت احترام آن­ها لازم است و خداوند متعال، نیکی به پدر و مادر را به صورت یک قانون کلّی برای همه انسان­ها بیان می­کند و تعبیر به انسان در این آیه می­فهماند که این قانون، مخصوص مؤمنان نیست؛ بلکه بر همه انسان­هاست احترام و نیکی به آن­ها را در برنامه زندگی خود قرار دهند، هر چند با این اعمال هرگز نمی­توانند دِین خود را به آن­ها ادا کنند.

این عضو موسسین شورای عالی علمای امامیه افغانستان اضافه نمود: احترام به والدین و نیکی کردن به آنان از مهمترین آموزه های اخلاقی دین اسلام و از اثر بخش ترین عبادات در کسب رضای خداوند است. قرآن کریم سپاسگزاری از والدین را در ردیف شکرگزاری از خداوند و احسان به آن­ها را در کنار امر به توحید و یکتاپرستی که اساس دین است مطرح نموده که نشان دهنده اهمیت فراوان این عمل است؛ از این­رو نیکی و احسان به والدین آثار فراوانِ در نیا و آخرت در پی دارد.

این عالم دین در بخش دیگر از سخنانش با یاد آوری خدمات دو شخصیت از خانواده­های بزرگ و ریشه­دار عراق بامیان و کجاب، مرکز بهسود جزو افتخارات بی بی کربلایی احمدی و تقدیم فرزندان خدوم خوانده و گفت: بی بی کربلایی احمدی اولا مفتخر به این است که وی از ذریه پیامبرگرامی اسلام(ص)، امیرالمومنین علی(ع) و صدیقه طاهره حضرت زهرا(س) هست و دوماً از دو جهت با دو خانواده بزرگ و خدوم منسوب است:

یکی جدّ پدری برادر بزرگوارمان جناب آقای مهدی ثاقب، مرحوم سید احمدشاه خان هاشمی از خوبان زمان خودش بود و خدمات ماندگاری به مردم خویش نمود، او در زمان اختلافات حاکمیت عبدالرحمان خان و شاه جوان مشروطه خواه، شاه امان الله خان، دوران پرطلاتم سیاسی و در آن دوران و نسبت به مقتضیات آن زمان با روحیه آزادی خواهی خدمات فراوانی را به جامعه شیعی عرضه نمود.

ممکن برخی­ها خدمات علمی، فرهنگی و اجتماعی نموده باشند، اما خدمات برخی­ها را باید در قالب شرایط زمان و مکان سنجید و مقتضیات زمان و مکان را باید در نظر گرفت، برخی­ها ممکن خدمات خیلی ارزشمندی را انجام داده باشند، ولی اقتضای زمان و مکان اهمیت بالخصوص خود را دارد، در آن شرایط حساسِ که حاکمان مستبد بر سرنوشت مردم تصمیم می­گرفتند، از هر نوع خدمات دیگر حفظ جان، مال و آبروی مردم از اهم واجبات بود، در میان خدمات سایر بزرگان، تلاش و خدمات مرحوم سید احمدشاه خان هاشمی برای حفظ جان و مال مردم تشیع از اولویت­های مهم آن دوره به حساب می­آید و نباید مردم این گونه خدمات بزرگان شان را از خاطر بِبَرند که این بزرگوار به اهمیت این موضوع و شرایط موجود خیلی توجه جدی داشت.

از سوی دیگر پدر این مرحومه مکرمه، جدّ مادری جناب آقای ثاقب، حجت­الاسلام مرحوم کربلایی سید سرور که او نیز از خوبان جامعه­ی آن روز ما بود، کربلایی سید محمد سرور انسان مومن، متدین، مهمان نواز و از خدمت گزاران مکتب اهل­بیت(ع) و از مروجین احکام و فرهنگ اهل­بیت(ع) در زمان خودش بود.

همسر این بی بی مکرمه، مرحوم حاج سید لعل شاه احمدی یکی از فرزندان مرحوم سید احمدشاه خان هاشمی نیز از بزرگان و حامیان جهاد ملت مسلمان افغانستان بود. مرحوم آقای احمدی و برادرش حجت­الاسلام والمسلمین سید غضنفرشاه تقدسی از شخصیت­های خدوم جامعه ما بودند.

من مرحوم آقای تقدسی را از سال ۱۳۶۱ خورشیدی می­شناختم، با ایشان از سال­های اوج جهاد مردم افغانستان آشنا بودم، او واقعاً آدم مجاهد بود، این خانواده، خانواده جهاد بودند، در مشهد مقدس و سایر جاهها خدماتی را نیز انجام دادند، مرحوم آقای تقدسی و اخوی بزرگوار شان مرحوم آقای احمدی در جهاد بار سنگینی را بدوش کشیدند و بی ادعا هم از جهاد و مهاجرین هموطن ما حمایت نمودند و بی منت به مجاهدین خدمت نمودند.

مرحوم آقای احمدی فرزندان خوبی را به جامعه تقدیم نمودند که یکی از آن­ها برادر عزیزم جناب آقای مهدی ثاقب، انسان مومن، معتقد به ارزش­های اسلامی وملی و نیز در عرصه فرهنگ و سیاست از خوبان زمان ما هست.

گفتنی است پس از خاکسپاری مرحومه بی بی کربلایی احمدی ختم قرآن کریم، جمعه­ها در منزل فرزند ارشدش مهدی ثاقب برگزار، حجت­الاسلام والمسلمین سید جعفرعادلی حسینی، رئیس مجمع فرهنگی بقیۀالله(عج)، دکتر سید رضا الهام، حجج اسلام: سید عبدالحمید مجاهد و سید عزیزالله موسوی، جنرال سید زمان احمدیار به همین مناسبت تا چهلمین روز درگذشت مرحومه مکرمه بانو احمدی، با ایراد سخن و ذکر توسل به اهل­بیت(ع) یاد و خاطره­ی آن مرحومه مغفوره و تسلی خاطر بازماندگانش را زنده نگه داشتند.

گزارشگر خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصر انتظار / ۹ اسد ۱۴۰۰ خورشیدی

نظر دهید !!!

نظر شما برای “احسان به والدین بعد از امر عبادت”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس