غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی

غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی

به گزارش خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصر انتظار، چهارمین گفتمان «غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی» به مناسبت عید غدیر، صبح جمعه ۸  اسد ۱۴۰۰ خورشیدی از سوی مجمع فرهنگی بقیه الله(عج) در منزل سید رضا احسانی واقع غرب کابل  با برنامه­های چون: دعای ندبه، مناقب خوانی و سخنرانی با حضور اعضای مجمع فرهنگی بقیۀالله(عج) و جمعی از علما، اساتید حوزه و دانشگاه، جوانان و نو نهالان برگزار شد.

در چهارمین گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی که سخنرانان پیرامون مسله غدیر و امامت به ایراد سخن پرداختند، این گفتمان با مدیریت و گردانندگی سید محمد حسینی عضو مجمع فرهنگی بقیۀالله(عج) پیش برده می­شد، در آغاز حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر عادلی حسینی؛ رییس و موسس مجمع فرهنگی بقیۀالله(عج) ضمن خوش آمدگویی به حاضران، مروری کوتاه بر گفتمان­های قبلی که با موضوعیت غدیر دایر گردیده بود، یاد آور شد که سنت جاریه در این نشست­ها طوری است که در هر نشست علمی از شخصیت­های علمی اهل سنت و اهل تشیع به عنوان کار شناس و سخنران دعوت می­شوند و موضوعات غدیر را بدور از عصبیت مذهبی و جانب داری به بوته نقد و تحلیل قرار می­دهند.

در این برنامه نیز طبق روال از دو شخصیت علمی کشور هریک مولوی دکتر نورالله کوثر و حجت­الاسلام دکتر سید حسین واعظ زاده دعوت شد، متأسفانه برای مولوی کوثر مشکلاتی پدید آمد که مانع شرکت شان در برنامه گردید.

 هم چنان استاد عادلی حسینی رئیس سازمان جهاد فرهنگی در بحث غدیر گفت: غدیر یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین واقعات در تاریخ اسلام است. وی افزود: چنانچه با این پدیده برخورد منصفانه صورت گیرد، می­تواند محور و مستمسک تمام مذاهب اسلامی قرار گیرد.

دیگر سخنران گفتمان یاده شده، دکتر سید حسین واعظ زاده معاون سازمان جهاد فرهنگی نیز به صورت مشروح و مفصل پیرامون واقعه غدیر به ایراد سخن پرداختند.

دکتر واعظ زاده طی سخنانی، عید غدیر را مهم ترین عید مسلمانان خواند و افزود: برای اثبات اهمیت و ماهیت غدیر علاوه بر روایات صحیحه، نفس چگونگی واقعه نشان می­دهد که در غدیر به جز مسله امامت و جانشینی پیامبر(ص) مطرح بوده نمی­تواند، زیرا نگهداشتن دهها هزار حاجی و زایر در هوای گرم  و نا مساعد سر زمین حجاز صرفاً بخاطر ابراز دوستی با یک شخص، امر غیر عقلایی است که شان پیامبر خدا(ص) از آن بری می­باشد.

دکتر واعظ زاده همچنان افزود در منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت روایات زیادی آمده که به خوبی ثابت می­کند در غدیر، مسله امامت و ولایت امور مسلمین مطرح بوده نه چیزی دیگر.

وی از جمله به حدیثی از مورخ و محدث شهیر اهل سنت آقای طبرانی اشاره کرد که در آن، ولایتی که در غدیر مطرح شده است هم طراز با ولایت الهی است.

گفتمان غدیر؛ پیمان برادری و تعهدی دینی با دعاییه حجت الاسلام حاج سید جعفر صالحی و صرف صبحانه به پایان رسید.

گزارشگر خبرگزاری فرهنگی، تحلیلی عصر انتظار

نظر دهید !!!

نظر شما برای “غدیر؛ پیمان برادری و تعهد دینی”

دیدگاه ها بسته شده اند.

قالب خبری

قالب رایگان وردپرس